Ministar finansija i privrede u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić najavio je da će se pred Vladom naredne nedelje naći predlog rebalansa budžeta, koji će nakon toga biti prosleđen Skupštini Srbije na usvajanje. Vlada Srbije je 2009. godine zamrzla plate i penzije, ali nije bilo strukturnih reformi u zemlji, tako da ta mera nije dala odgovarajuće rezultate.Ministar je najavio da će biti preduzete oštre mere štednje u javnom sektoru i da će biti ograničena potrošnja, a cilj Vlade je da naša zemlja za godinu dana više nema preduzeća u restrukturiranju.
Ministar finansija i privrede u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić najavio je da će se pred Vladom naredne nedelje naći predlog rebalansa budžeta, koji će nakon toga biti prosleđen Skupštini Srbije na usvajanje.
Dinkić je na Samitu ministara finansija i guvernera regiona, koji se održava u Bečićima, podsetio na to da je Vlada Srbije 2009. godine zamrzla plate i penzije, ali da nije bilo strukturnih reformi u zemlji, tako da ta mera nije dala odgovarajuće rezultate.
On je najavio da će biti preduzete oštre mere štednje u javnom sektoru i da će biti ograničena potrošnja, i istakao da je cilj Vlade da naša zemlja za godinu dana više nema preduzeća u restrukturiranju.
Ministar je ukazao i na to da će biti značajno smanjene subvencije gubitaškim preduzećima.
Prema njegovim rečima, odlučeno je da država ostane vlasnik u JP “Elektroprivreda Srbije” (EPS), a da će druga preduzeća biti prodata putem tendera, ili će biti reformisana na neki drugi način, sve sa ciljem da se više ne subvencionišu gubitaši i da se ne troše sredstva na neperspektivna preduzeća.
U Srbiji, kako je podsetio, ima 175 preduzeća koja knjiže gubitke i koštaju državu 750 miliona evra godišnje, bez subvencija, s obzirom na to da ne plaćaju struju i neke druge troškove.
Dinkić je naveo da je naša zemlja u prva četiri meseca ove godine imala porast izvoza od 24 odsto i industrijske proizvodnje od 5,3 posto, ali i ukazao na to da je istovremeno imala i veći povraćaj PDV-a izvoznicima i slabije punjenje budžeta.
Vlada Srbije, kako je istakao, za sada ne razmišlja o povećanju poreza, već o tome kako da se oni koji su u oblasti neregistrovanih delatnosti privole na to da plaćaju porez.